Az Assosiated Press legfrissebb riportja szerint az év elején leköszönő Geroge W. Bush nevéhez fűződő intézkedések még fél évvel távozássa után is kísértenek. Az új botrány a demokráciára nézve sértő és törvénytelen lehallgatásokkal és titkos megfigyelésekkel kapcsolatos. Az AP riportja szerint napjainkban is sokan esnek áldozatául a Bush korszakból visszamaradt intézkedéseknek. Az USA-ban 2001-ben vált lehetővé az állambiztonságért felelős hivatalok ügynökeinek részére, hogy terrorista szervezetek tagjainak vélt emberek után kémkedjenek. Azonban ehhez, az amerikai törvények szerint, minden esetben egy bírói jóváhagyás volt szükséges, hasonlóan egy elfogatói parancshoz. Sajnos ez a gyakorlatban nem úgy működött,ahogy ezt a törvény előírta.
A jelenlegi adatok alapján nyilvánvalóvá vált, hogy a megfigyelő engedélyek Bush elnöktől egy külön csatornán érkeztek jogtalanul, különböző megbízásokkal a négy legnagyobb állambiztonsági szervhez. Az elnöktől érkező állampolgári jogokat sértő parancsok többségének részletei a mai napig sem tisztázottak, ami a kongresszus és a közvélemény számára egyaránt felháborító, hiszen bírói parancs nélkül a kémkedések alkotmányellenes cselekedetnek minősülnek. A törvényhozók többsége egy alkalommal, 2005-ben informálva volt George W. Bush által egy engedély nélküli lehallgatott külföldi beszélgetés sorozatról, ami az AP riportja szerint, 2005 óta állandósult, tehát illegálisan működött, mint President’s Surveillance program.
Az ügy felderítésével megbízott állami iroda 200 kormány dolgozót hallgatott meg a riport készítése alatt, amihez természetesen felkérték George W. Bush legközelebbi munkatársait is, akik nem voltak hajlandóak a nyomozásban részt venni. Ezek közül potenciálisan a legfontosabb interjú alanyok: George Tenet (volt CIA igazgató) és John Ashcroft (volt igazságügyi miniszter) lettek volna.