Az elmúlt hetekben két különböző amerikai államban történt meg,hogy a szülő a gyermekével elmenekült az állami gondviselés elől. Az egyik esetben egy 13 éves fiú,mint rákos beteg tünt el a szüleivel, mert azok vallási okok miatt megtagadták a fiú orvosi kezelését.A másik esetben egy 14 éves fiú, aki több mint 200 kilót nyomott menekült el az anyukájával, aki nem volt hajlandó a fiút az állami szociális gondozóknak átadni. Mindkét ügyben szülői gondatlanság volt a vád, amit azóta számos amerikai fórumon vitatnak,hiszen mindkét esetben a szülők szeretetete és törődése gyermekeik iránt megbotránkoztató,de mint gondatlanság és mint vád nem feltétlenül bizonyítható.
Az USA államaiban a gondatlanság megállapításának megfogalmazása szinte minden tagállamban más. Például az esetek többségében azt minősítik gondatlanságnak, ha a gyermeknek nem adnak enni, de azt már nem, ha esetleg túl etetik őket. Számos tanulmány szerint az amerikai gyerekeknél az elhízás sokkal nagyobb veszélyt jelent, mint az alultápláltság, ami az egész társadalomra nézve gondot jelent. A tanulmányok ellenére nem valószínű lényeges változás a gondatlanság, mint vád pontosabb megfogalmazását illetően Amerikában, hiszen sokkal kényelmesebb mindenkinek a gyereket egy fánkkal és kólával megtömni, mint rászoktatni a helyes táplálkozás fontosságára.
Az egézségügyi ellátás gondatlanságával kapcsolatos vádak a szakértők szerint sokkal bonyolúltabbak, mint a táplálkozás terén történő gondatlanság vádjai. Amerikában az emberek többségének nincs betegbiztosítása és ezt nem lehet az emberek ellen mint hibát felhozni, azonban a szülő köteles az állam tudtára adni, ha nem képes a gyermek egézségügyi ellátását önamga megoldani. Ha ezt elmulasztja az már gondatlanságnak számíthat, de ez még így is sokkal komplikáltabb, mint ahogy az hangzik a valódi gondatlanság megállapításainál. Sokan gondolják úgy,hogy ebben az esetben az államnak kellene lépnie és biztosítani mindenki számára az egézségügyi ellátást és nem a törvények szövegét pontosítani a gondatlanság pontosságát illetően.